top of page

Wszystkie usÅ‚ugi, które oferuje firma PRO MED wykonujÄ™ w miejscu wezwania przez pacjenta z zachowaniem wszelkich standardów medycznych.

Do wszystkich czynnoÅ›ci leczniczo-pielÄ™gnacyjnych wykonywanych przy pacjencie używam sprzÄ™tu jednorazowego.

Aby zapewnić maksimum komfortu pacjentowi przed wykonaniem każdego zabiegu udzielam wszelkich niezbÄ™dnych informacji.

Pobieranie krwi
W pobraniach krwi stosuje siÄ™ gÅ‚ównie 2 metody: za pomocÄ… igÅ‚y i strzykawki lub za pomocÄ… systemu próżniowego.

Wybór metody uzależniony jest od predyspozycji anatomicznych pacjenta. Przed każdym pobraniem krwi pacjent zostaje poinformowany jak należy przygotować siÄ™ do badania. MateriaÅ‚ do badaÅ„ pobierany jest w oparciu o wszelkie standardy laboratoryjne z użyciem jednorazowego sprzÄ™tu. Po pobraniu materiaÅ‚u do badaÅ„ laboratoryjnych niezwÅ‚ocznie zawożę je do laboratorium.
 

Zastrzyki
Zastrzyki (iniekcje)- polegają na wprowadzeniu leku (roztworu) do tkanki za pomocą igły i strzykawki lub gotowej ampułkostrzykawki.
WykonujÄ™ zastrzyki:

  • Domięśniowe

  • Podskórne

  • Åšródskórne

  • Dożylne

Przed wykonaniem iniekcji wszystko dokładnie omawiam z pacjentem lub odpowiadam na zadane przez pacjenta pytania.
​UWAGA: Zastrzyki są wykonywane TYLKO na zlecenie lekarza!!!​

​

​

Kroplówki

Kroplówki( dożylne wlewy kroplowe) polegajÄ… na przetoczeniu drogÄ… dożylnÄ… pÅ‚ynów zawierajÄ…ce potrzebne Pacjentowi substancje (leki, skÅ‚adniki odżywcze lub mikroelementy).

UWAGA: Kroplówki sÄ… wykonywane TYLKO na zlecenie lekarza!!!

​

​

Zakładanie sondy żołądkowej

Sonda żoÅ‚Ä…dkowa (zgÅ‚Ä™bnik żoÅ‚Ä…dkowy) polega na wprowadzenie przez nos lub usta plastikowej rurki o dÅ‚. ok. 80 cm do żoÅ‚Ä…dka. Powodem zaÅ‚ożenia zgÅ‚Ä™bnika żoÅ‚Ä…dkowego u pacjenta w warunkach domowych sÄ… najczęściej zaburzenia poÅ‚ykania przez co pacjent nie może spożywać posiÅ‚ków w sposób tradycyjny. Po zaÅ‚ożeniu sondy do żoÅ‚Ä…dka udzielam instruktażu rodzinie/opiekunom pacjenta w jaki sposób należy przygotować chorego do karmienia oraz jak należy go karmić.

​

​

Cewnikowanie pacjenta

Cewnikowanie pÄ™cherza moczowego polega na zaÅ‚ożeniu cewnika Foley’a, który wprowadza siÄ™ przez cewkÄ™ moczowÄ… do pÄ™cherza. Cewnik Foley’a zakÅ‚ada siÄ™ w sposób jaÅ‚owy. Rozmiar cewnika powinien być dobrany odpowiednio do wielkoÅ›ci cewki moczowej. Zbyt gruby cewnik narazi pacjenta nie tylko na dyskomfort, ale także na powikÅ‚ania np. zapalenie cewki moczowej. Po zaÅ‚ożeniu cewnika udzielam informacji na temat prawidÅ‚owej pielÄ™gnacji cewnika Foley’a.

UWAGA: Nie cewnikujÄ™ mężczyzn z przerostem gruczoÅ‚u krokowego (prostaty), nowotworem prostaty. Zabieg u takiego pacjenta powinien przeprowadzić lekarz, ponieważ mogÄ… wystÄ…pić powikÅ‚ania, które  koÅ„czÄ… siÄ™ hospitalizacjÄ… pacjenta.

Cewnikowanie pacjentów realizujÄ™ w miejscu wezwania.

​

​

Leczenie ran

ZajmujÄ™ siÄ™ zmianÄ… opatrunków w trudno gojÄ…cych siÄ™ ranach: odleżyn, owrzodzeÅ„ koÅ„czyn dolnych, ranach pooperacyjnych itd. Do leczenia trudno gojÄ…cych siÄ™ miejsc wykorzystujÄ™ najnowoczeÅ›niejsze techniki medyczne. Warto jednak wiedzieć, że na prawidÅ‚owe tempo gojenia siÄ™ rany skÅ‚ada siÄ™ wiele czynników. U osób zdrowych nie chorujÄ…cych przewlekle czas gojenia siÄ™ jest znacznie krótszy, niż u osób chorych czy leżących. Ponadto czynnikami wpÅ‚ywajÄ…cymi na gojenie siÄ™ ran sÄ…  także: miejsce poÅ‚ożenia rany, wielkość, wiek pacjenta, ukrwienie, a także dieta i tak jak już wspomniaÅ‚am choroby towarzyszÄ…ce m.in. cukrzyca.

ProwadzÄ™ również edukacjÄ™ dla rodzin/opiekunów pacjentów leżących z zakresu terapii przeciwodleżynowej, a także leczÄ™ odleżyny.

​

​

Lewatywa

Lewatywa to bezbolesny zabieg medyczny polegajÄ…cy na wlewaniu doodbytniczo pÅ‚ynu, którego celem jest usuniÄ™cie zalegajÄ…cych mas kaÅ‚owych z jelita grubego. GÅ‚ównym zastosowaniem lewatywy jest leczenie zaparć.

​

​

Toaleta chorego

ToaletÄ™ chorego wykonujÄ™ z zastosowaniem wszelkich udogodnieÅ„, a także zapoznajÄ™ siÄ™ z Jego stanem powÅ‚ok skórnych i dobieram odpowiednie Å›rodki do pielÄ™gnacji.

EdukujÄ™ również rodziny/ opiekunów z zakresu jak należy zorganizować codziennÄ… toaletÄ™ chorego oraz jak sobie radzić z problemami fizjologicznymi obÅ‚ożnie chorego i na co zwracać szczególnÄ… uwagÄ™.

​

​

PielÄ™gnacja Peg’a

PEG- czyli przezskórna gastrostomia endoskopowa jest to zabieg medyczny w którym zakÅ‚ada siÄ™ sondÄ™ w żoÅ‚Ä…dku poprzez powÅ‚oki jamy brzusznej. Celem zaÅ‚ożenia gastrostomii jest odżywienie pacjenta, który nie może w sposób tradycyjny przyjmować pożywienia. PRO MED oferuje pomoc w zakresie  pielÄ™gnacji PEG’a, w szczególnoÅ›ci w pierwszych dniach po jego zaÅ‚ożeniu. Oceniam stan skóry oraz drożność zaÅ‚ożonego drenu, a także zapewniam pomoc w karmieniu chorego.

​

​

Pielęgnacja tracheotomii

Tracheotomia jest to rurka wprowadzona do Å›wiatÅ‚a dróg oddechowych poprzez naciÄ™cie przedniej Å›ciany tchawicy.

Jej zadaniem jest doprowadzenie tlenu do pÅ‚uc z pominiÄ™ciem nosa, gardÅ‚a oraz krtani. OferujÄ™ pomoc z zakresu pielÄ™gnacji skóry oraz wymiany opatrunku wokóÅ‚ tracheotomii czy wymiany tasiemki mocujÄ…cej rurkÄ™ tracheotomijnÄ…. Odsysam wydzielinÄ™ oraz oceniam jej wyglÄ…d. Na życzenie rodziny/opiekunów edukujÄ™ z zakresu pielÄ™gnacji sztucznej drogi oddechowej.

​

​

Opieka długoterminowa

Opieka dÅ‚ugoterminowa to dÅ‚ugookresowa, ciÄ…gÅ‚a i profesjonalna pielÄ™gnacja oraz rehabilitacja (w zależnoÅ›ci od stanu chorego), a także kontynuacja leczenia farmakologicznego i dietetycznego. Celem opieki jest gÅ‚ównie poprawa jakoÅ›ci życia chorego.

​

bottom of page